Служба охорони праці

Допомога при ураженні струмом

1018
При ураженні струмом необхідно якомога швидше надати потерпілому першу медичну допомогу. Це найпростіші медичні дії, що виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші строки після травмування.

Таку допомогу передусім надають особи, котрі перебувають поруч. Чим швидше вона надана, тим більше сподівань на сприятливий наслідок. Надавати її потрібно у такій послідовності. 

Передусім потрібно звільнити особу від струмопровідних частин обладнання.

Пам’ятайте!

Ураження струмом у більшості випадків призводить до судом м’язів, тому сам потерпілий не може розірвати контакт з провідником.

Отже, необхідно якомога швидше відключити ту частину електрообладнання, до якої доторкається людина. Варто пам’ятати, що вологі або мокрі предмети є гарними провідниками струму, тому одяг та поверхня предметів, якими здійснюють таке відключення, мають бути абсолютно сухими. Звільнити особу від струмопровідних частин або проводу в електроустановках напругою до 1000 В можна за допомогою:

  • палиці;
  • дошки;
  • шапки;
  • сухих рукавиць;
  • рукавів одягу;
  • діелектричних рукавиць.

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Інструкція з охорони праці при користуванні електропобутовими приладами

Провідники потрібно перерізати інструментом з ізольованими ручками або перерубати сокирою з дерев’яним сухим топорищем.

Потерпілого можна відтягнути за одяг подалі від місця ураження, не торкаючись при цьому відкритих частин його тіла та металевих предметів, розташованих поруч. Також потрібно уникати контакту із його взуттям, яке може бути вологим, а отже гарно проводити електричний струм. Найкращий варіант – одягнути під час порятунку діелектричні рукавиці. Їх можна обмотати сухим одягом або натягнути на них рукава верхнього одягу. Якщо поруч є гумовий килимок або суха дошка, їх також використовують для того, щоб ізолювати себе.

Опинившись у безпечному місці, потрібно оцінити стан потерпілого та негайно розпочати надання першої допомоги. Пам’ятайте, від того, наскільки швидко та кваліфіковано ви її надасте, залежить життя особи, ураженої струмом. Можна виділити три стани людини залежно від дії електроструму на її організм:

  1. Потерпілий при свідомості. Достатньо залишити його під наглядом у стані спокою, викликати медиків.
  2. Потерпілий непритомний, однак дихає. Людину кладуть горизонтально, розстібають комір, пасок, послаблюють тісний одяг. До прибуття медичного персоналу можна спробувати привести особу до тями за допомогою нашатирного спирту.
  3. У потерпілого уривчасте дихання або він взагалі не дихає. Потрібно здійснювати непрямий масаж серця та штучне дихання до приїзду лікарів швидкої допомоги. 

Допомога при ураженні струмом Читайте також: Безпечна напруга як захист від ураження струмом

Пам’ятайте, незалежно від ступеню ураження струмом потерпілий ще деякий час має бути під наглядом медичного персоналу. Не варто відправляти таку особу додому або відразу допускати її до роботи. Адже дія електричного струму може проявитися через кілька годин і привести до тяжких наслідків.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!


×
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!